رفتن به بالا

پرینتر چست ؟ - پیام فکس

نویسنده : admin 1401/10/10 تعداد نظرات : 0
پرینتر چست ؟

ریشه لغوی چاپ یا همان پرینت (print)

عده ای از ایرانیان اعتقاد بر این دارند که کلمه چاپ از چاو گرفته شده است که نام پولی در عصر ایرانیان بوده که در مرور زمان با نام چاپ و پرینت نامیده شده است .

از دیگر کلماتی که به معنای پرینت است می توان به باسعه و طبع اشاره نمود .

برخی نیز کلمه چاپ را برگرفته از لغت چاپنا که کلمه هندی است می دانند .

در حال حاضر کاربران بیشتر از گزینه پرینت به منظور چاپ اسناد و تصاویر خود استفاده  میکنند که در اصل معنای واقعی پرینت و چاپ چاپخش(پخش کردن )می باشد که عمل چاپ با استفاده از دستگاه پرینتر انجام میشود.

تاریخچه پرینتر (چاپگر)

تاریخچه پرینتر و ورود صنعت چاپ در دنیا را می توان بیش از 1 صده همزمان با اختراع دستگاه کپی یا همان زیراکس که در حال حاضر این نام (xerox) برند کپی میباشد دانست.

در اواسطسال 1938شخصی به نام( chester)اولین دستگاه کپی را تولید و به جهان ارائه کرد.

این شخص که کارمند تبل یک اداره بود و از درد پا و آرتروز رنج می برد در تخیلات خود هر روز بر این فکر بود که ای کاش یک شی جادوئی بود که می توانست با قرار دادن یک برگه چند عدد دیگر را برابر اصل تحویل مردم دهد سرانجام چستر در خانه خود شروع به اختراع دستگاه زیراکس کرد .(با استفاده از روی و سولفور)

پس از اختراع دستگاه کپی متخصصین و مهندسین بسیاری توانستند این اختراع را کامل تر کنند و به تولید انبوه برسانند .

یکی از همین مهندسین (gray start ) بود که توانست در سال 1977 با اضافه کردن تکنولوژی لیزر در دنیا به جهانیان معرفی نماید .

در طول زمان پرینترهای مکانیکی که به صورت دستی کار میکردند و از زنجیر و اجزای یسیار سنگین و بزرگی تشکیل شده بودند  کم کم جای خود را به پرینترها و دستگاهای کپی دیجیتال لیزری و جوهر افشان توسط کمپانی های معروف و بزرگ دنیا روانه بازار شدند.

طرز کار پرینتر

پرینتر ها در تکنولوژی به سه دسته پرینتر های سوزنی و لیزری و جوهر افشان تقسیم می شوند و اما عمده تفاوت آنها در نحوه پرینت گرفتن آنها از اسناد می باشد.

150 1566041020080 - پرینتر چست ؟

در پرینتر های سوزنی از تکنولوژی هد استفاده می شود و پرینتر با دستوری که از کامپیوتر میگیرد کلمات و اعداد را با استفاده لز سوزن موجود در هد با زدن ضربه بر روی کاغذ مخصوص یر روی رگه چاپ میکند .

پرینترهای لیزری با بکار گیری از  لیزر این امر را انجام میدهد .

بدین گونه که قطعه ای به نام فورمتر دستورات لازم را به پرینتر داده کاغذ را به سمت لیزر و کاتریج هدایت کرده و پرینتر بعد از چاپ اشکال و نوشته ها در قسمت هیتر  دستگاه عمل پخت تونر را بر روی برگه انجام خواهد داد .

پرینترهای جوهر افشان با استفاده از هد مخصوص که تشابه جزئی با هد پرینترهای سوزنی دارد عمل چاپ عکس  و نوشته ها را انجام می دهد .

نکته مهم در مورد پرینتر های لیزری و جوهر افشان این است که در پرینترهای لیزری از پودری به نام تونر و در پرینترهای جوهرافشان از جوهر استفاده میشود.

موسسه خدمات مخابرتی پیام فکس

فروش و تعمیر انواع دستگاه پرینتر برادر لیزری و جوهر افشان  جهت تماس با کارشناسان ما با شماره تلفن 33341990    09126855641 تماس بگیرید .