رفتن به بالا

کدام کشور ها بالاترین سرعت اینترنت را دارا هستند؟ - پیام فکس

نویسنده : admin 1396/11/17 تعداد نظرات : 0
کدام کشور ها بالاترین سرعت اینترنت را دارا هستند؟

کدام کشور ها بالاترین سرعت اینترنت را دارا هستند؟

دسترسی به اینترنت در اکثر نقاط جهان – حتی کشورهای در حال توسعه- میسر است. درست مثل داستان‌های علمی تخیلی یک دهه پیش. اما این امکان و سرعت اتصال به اینترنت در همه جا یکسان وجود ندارد. بیایید امیدوار باشیم که در جریان دانلودهای روزانه و به روز رسانی نرم افزارهای‌مان خارج از این حلقه قرار نگیریم.

Akamai، کره جنوبی با متوسط پهنای باند Mbps 17.5 برای هر کاربر و پیک پهنای باند Mbps 47.9 در بالاترین رده قرار دارد. با این سرعت می‌توان یک فیلم معمولی را با بالاترین کیفیت (HD) تنها در 30 دقیقه دانلود کرد! فکر می کنید دانلود یک آهنگ معمولی چقدر طول می‌کشد؟ کمتر از 3.5 ثانیه!

92982 409 - کدام کشور ها بالاترین سرعت اینترنت را دارا هستند؟

آخرین رده این لیست از آن کدام کشور است؟

کشور هایی مانند کوبا، جزایر سلیمان، کومور، تیمور شرقی، اریتره، چاد، نیجر، مالی، گینه، سیرالئون، بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو(زئیر سابق) که میانگین سرعت همه این کشور ها زیر Kbps 300 است. فیلم دانلود کردن در این مناطق بیشتر از 30 ساعت طول می کشد.

آمریکا در کجا این لیست قرار گرفته است؟

Akamai به ایالات متحده آمریکا با میانگین سرعت Mbps 5.8 رتبه سیزدهم را داده است. دانلود فیلمی با کیفیت HD در این کشور یک ساعت و نیم زمان می‌برد البته به طور متوسط و در شرایط برابر. آمریکایی‌ها با این پهنای باندی که دارند فقط می‌توانند یک فیلم را در زمان واقعی‌اش دانلود کنند و هنگام دانلود هم نباید کار دیگری انجام دهند.
Image result for ‫ایالات متحده آمریکا با میانگین سرعت Mbps 5.8‬‎
این اطلاعات چگونه به دست آمده‌اند؟

Akamai برای بدست آوردن این اطلاعات موقعیت جالبی را تجربه کرده است. در حالت نرمال بدست آوردن اطلاعاتی این چنینی نیاز به برقراری ارتباط با هزاران ISP و ارائه دهنده خدمات تلفن همراه، داشتن ارزیابی‌های منظم از داده‌های مشتری‌ها- اطلاعاتی که کمپانی معمولا از ترس آشکار شدن آنها برای رقبایشان دوست ندارند ارائه دهند- و همچنین اندازه‌گیری سرعت عملکرد اینترنتی که کاربران تجربه کرده اند، دارد.

اماAkamai به این خاطر که یکی از بزرگترین شرکت‌های تحویل محتوا در جهان است به راحتی توانست این اطلاعات را بدست آورد. Akamai کارش را با خدمات معکوس (آینه ای) شروع کرد. با این ایده که اگر شرکتی بخواهد اطلاعاتش برای آمریکا یا در سرتاسر جهان روی اینترنت بگذارد، چرا به جای سپردن اطلاعات به یک سرور سریع ذخیره اطلاعات در کمپانی HQ آنها را در Akamai ذخیره نکند؟ این کمپانی اطلاعات را به صورت کاملا شفاف در سرتاسر جهان منعکس می کرد. به این معنی که نه تنها تقاضاهایی نظیر دریافت ویدئو، به روز رسانی نرم افزارها و دانلودهای رایگان در میان هزار سرور توزیع می شد بلکه اکثر کاربران برای دریافت این اطلاعات نمی‌خواستند به بخشی از اینترنت متصل شوند. احتمالا اطلاعات را از سروی که بیشتر به آنها نزدیک بود دریافت می‌کردند.

اپل از اولین سرمایه گذاران Akamai بود و فعالیت‌های تجاری آنها در طول دهه گذشته به حدی رونق گرفت که ترافیک وب سایت‌شان با دو تریلیون تعاملات اینترنتی در روز در حدود 15 تا 30 درصد از کل ترافیک وب را به خود اختصاص داد. نتیجه‌ای که از شرکت اپل به دست آمد چشم انداز خوبی از اینکه چطور ترافیک اینترنت در مقایس جهانی رشد می‌کند به Akamai داد.
Akamai همچنین طیف گسترده از محتوای وب را پوشش می‌دهد. این کمپانی فقط جریان ویدئویی و به روز رسانی‌های نرم افزارها را مدیریت نمی کند بلکه مانند یک سرویس انعکاسی (آینه ای) برای سایت‌های مختلف و حتی سایت‌های مانند فیس بوک ، توئیتر و Netflix عمل می کند.

بنابراین Akamai طیف گسترده ای از ترافیک سایت‌ها را تحت کنترل دارد.

پرسرعت‌ترین کشورها

بر اساس داده‌های Akamai  ده منطقه‌ای که پرسرعت‌ترین پهنای باند را به خود اختصاص داده اند عبارتند از:

92983 884 - کدام کشور ها بالاترین سرعت اینترنت را دارا هستند؟

البته بین کره جنوبی با سایر این کشورها تفاوت قابل ملاحظه‌ای وجود دارد. متوسط پهنای باند کره جنوبی Mbps 17.9 است در حالیکه این رقم برای ژاپن تنها Mbps 9.1 است. و این یعنی متوسط پهنای باند کره دو برابر (92 درصد) بیشتر از ژاپن است. بنابراین کره جنوبی سردسته همه کشور هاست. در سه ماه آخر سال 2011 ژاپن و هنگ کنگ تقریبا میانگین سرعت برابری داشتند، هرچند در حالیکه که نمودارها برای ژاپن رشد سالیانه 10درصدی را نشان می‌دهند، سرعت پهنای باند هنگ کنگ 2.6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ما معمولا این طور فکر می کنیم که پهنای باند منبعی است که همیشه در دسترس مردم است و روز به روز ظرفیت بیشتری را به آنها ارائه می‌دهد و این حقیقت دارد که همه این ده کشور سال به سال سرعت اینترنت خود را بهبود می بخشند. اما کره جنوبی و ژاپن تنها کشورهایی بودند که بین سه ماه سوم تا سه ماهه اخر سال 2011 پهنای باند اینترنت‌شان ارتقا پیدا کرده بود. سایرین کاهش هم داشتند به خصوص جمهوری چک و هنگ کنگ که هر سه ماه به سه ماه پهنای باندشان 12 تا 14درصد کاهش  پیدا می‌کرد.

این کاهش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که این گزارش قصد ندارد وارد جزئیات آن شود و به خاطر داشته باشید که Akamai مستقیما با خود ISP ها، ارائه دهندگان خدمات و کاربران نهایی گفت‌وگو نکرده است. بسیاری از کشورها به حدی کوچکند که امکان دارد پهنای باندشان به راحتی با سیگنال یک کمپانی بزرگ یا حتی حادثه‌ای طبیعی شکسته شود. به طور مشابه، تغیرات و دگرگونی‌های سیاسی هم می‌تواند روی پهنای باند تاثیر بگذارد. مثلا سرعت اینترنت کشور لیبی که قبل از انقلاب تنها Kbps 256  بود، 250درصد افزایش پیدا کرده است.

در مقیاس گسترده‌تر، پهنای باند اینترنت حتی به این خاطر که مردم روز به روز به جای تلفن ثابت بیشتر از موبایل و شبکه Wi Fi استفاده می‌کنند هم ممکن است کاهش پیدا کند.

اما فاکتور مهم دیگری که باید به آن توجه کرد: استفاده از میانگین برای ارائه آمار همیشه باعث انحراف می‌شود، مثلا اگر شما 9 نفر داشته باشید که با سرعت Mbps1 به اینترنت وصل می‌شوند و تنها یک نفر که از سرعت Mbps 20 استفاده می‌کند ؛ میانگین آن تقریبا می‌شود Mbps 3. پس صحبت از میانگین سرعت اینترنت این 10 نفر باعث نادیده گرفتن تجربه واقعی سرعت اکثریت می‌شود. بنابراین اینجا لیست دیگری هم آورده‌ایم که به ترتیب اینکه چه میزان از کاربران سرعت بالای Mbps  5 دارند مرثب شده است.

92984 997 - کدام کشور ها بالاترین سرعت اینترنت را دارا هستند؟

کره جنوبی باز هم با داشتن کاربرانی که 85 درصدشان با سرعت بالا Mbps  5 به اینترنت متصل می شوند اول است. آمریکا در این مقایسه به رتبه ای بالاتر از 13 دست یافته است ، دوازدهم، اما هنوز برای رسیدن به جایگاه دهم با 44 درصد از کاربرانی که با سرعت بیشتر از Mbps 5 به اینترنت وصل می شوند کم است.

در رده دهم هند قرار دارد که Akami سرعت اتصال به اینترنت در این منطقه را 839 Kbps نشان می دهد اما هند سال را پیش را به گونه ای به پایان رساند که تنها 0.5 کاربرانش می توانستند با سرعتی بالاتر از Mbps 5 از اینترنت استفاده کنند. و 27 درصد کاربرانش سرعتی پایین تر از Kbps 256  داشتند.

پرسرعت‌ترین شهرها

Akami تلاش کرد تا اطلاعاتی هم درباره شهرها بدست آورد و نتایجی که حاصل شد بسیار تعجب بر انگیز بود.

در سطح جهانی ژاپن در راس همه شهرهای جهان قرار دارد اما با داشتن پهنای باندی که به جای داشتن اتصالات طولاتی مدت و پایدار، شبکه تنها قادر است تکه تکه اطلاعات را دریافت کند.
ژاپن درسه ماه آخر سال پیش 36 شهر از 50 کشور پر سرعت دنیا را به خود اختصاص داد. کره جنوبی در مقام ششم و آمریکا در مقام چهارم قرار دارد.

بنابر اطلاعات مندرج در این گزارش، اغلب کشورهای پیشرو در صنعت مرتبط، از سرعت 35 مگابیت بر ثانیه عبور کرده اند؛ در حال حاضر کشور سنگاپور با سرعت 45.86 مگابیت بر ثانیه تتها چند گام تا رسیدن به سرعت 50 مگابیت بر ثانیه فاصله دارد.

متوسط سرعت LTE در دسترس کاربران در قیاس با سال قبل رشد قابل توجهی داشته و به عدد 17.4 مگابیت در ثانیه رسیده است؛ این در حالی است متوسط سرعت سال گذشته، 12.6 مگابیت بر ثانیه بود. نیوزیلند که در بازه زمانی مشابه با 29 مگابیت بر ثانیه در صدر جدول کشورهای جهان قرار داشت، با رشد کوچکی به 34.94 مگابیت بر ثانیه رسیده، اما با این حال به رده پنجم تنزل کرده است.

چراکه کشورهایی مثل سنگاپور، کره جنوبی، مجارستان و رومانی با جهش چشم گیری به ترتیب به پرسرعت ترین بسترهای اینترنتی 4G جهان دست یافته اند.

 

منابع:

منبع1

منبع2